Zestawienia

Zestawienia w Revicie nie są typowymi tabelami z danymi wynikowymi procesu projektowego. Zestawienia są innym widokiem naszego projektu, wprowadzając zmiany w projekcie widzimy te zmiany aktualizowane w zestawieniach oraz wprowadzając zmiany w zestawieniach widzimy je w projekcie.

01. Aby stworzyć zestawienie potrzebujemy grupy elementów, które będziemy zestawiać, w tym przypadku skorzystamy z pomieszczeń.

02. Przejdziemy teraz do okna przeglądarki projektu, tam prawym przyciskiem myszy klikamy na kategorię zestawienia/ilości. Wybieramy „nowe zestawienia/ilości”.
03. Następnie pojawia się nam nowe okno. Przesuwając suwakiem wybieramy kategorie pomieszczeń, następnie zatwierdzamy „OK”.
04. Po akceptacji pojawia się nam kolejne okno. W tym momencie wybieramy właściwości zestawienia, jakie informacje maja być wyświetlane w zestawieniu, w tym przypadku kategorie właściwości pomieszczeń. Jeżeli będziemy chcieli dodać kolejne kategorie w trakcie projektowania, nie musimy tworzyć od nowa zestawienia, możemy skorzystać z istniejącego i następnie je modyfikować. Jeżeli potrzebujemy podobnego zestawienia z trochę zmienionymi ustawieniami możemy zestawienie powielić jak inne widoki i w nowym (zduplikowanym) widoku nanieść zmiany.
05. Po wybraniu konkretnych elementów Revit automatycznie przenosi nas do okna zestawień.
06. Zestawienia możemy dostosowywać do własnych potrzeb, teraz stworzymy zestawienie pokazujące tylko sale konferencyjne, zmienimy jego nazwę, sortowanie sal od najmniejszej do największej, dodamy kategorię poziomów oraz pokażemy sumę powierzchni sal konferencyjnych.
07. Po zatwierdzeniu widzimy że nasze zestawienie pokazuje tylko i wyłącznie sale konferencyjne. W kategorii pola możemy dodawać inne właściwości pomieszczeń, dodamy kategorię poziomów. Zatwierdzamy „OK”.
08. Następnie wybieramy kategorię formatowanie, w oknie wybieramy pole „powierzchnia” oraz wybieramy „licz sumy”. Te ustawienia pozwolą na sumowanie powierzchni w zestawieniu, trzeba jeszcze tylko ustawić możliwość ich wyświetlania.
09. Przechodzimy do zakładki Sortowanie/grupowanie. W pierwszej kategorii wybieramy sortuj wg powierzchni, zostawiamy opcję rosnąco. U dołu okna Wybieramy licz sumy – tylko sumy. Teraz zestawienie będzie wyświetlało wcześniej ustawione opcje liczenia sum.
10. Taki powinien być efekt końcowy. Zestawienie pokazujące tylko sale konferencyjne, o odpowiedniej nazwie, sortujące pomieszczenia od najmniejszego do największego, wyświetlające poziom oraz pokazujące sumę powierzchni.

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej

BIM Partners Sp. z o.o.
Bartłomieja Strachowskiego 3A/3,
52-210 Wrocław

tel: +48 662 054 755
e-mail: biuro@bimpartners.pl